Atrakcje


Na przełomie XVI i XVII wieku zamieszkali tutaj górale ruscy zwani Łemkami. Po akcji wysiedleńczej Wisła w rodzinne strony powróciło bardzo niewielu, jednak zabytki wiele mówiące o ginącej kulturze pozostały. Są to przede wszystkim cerkwie, z których jedna z najciekawszych – prawdziwa perła drewnianej architektury z budzącym zachwyt ikonostasem – znajduje się w Owczarach (d. Rychwałd). Warte poznania są również cerkwie w Nowicy p.w. św. Paraskewy z 1843r., Przysłupiu p.w. św. Michała Archanioła z 1756r., Bartnem, Kwiatoniu i Siarach.

W Nowicy możemy odwiedzić miejsce narodzin wybitnego poety łemkowskiego Bohdana Ihora Antonycza, którego wybór poezji w przekładzie polskim pt. "Księga Lwa" ukazał sie w 1981r. Na terenie wsi jest kilka dobrze zachowanych i dotąd zamieszkałych tradycyjnych chyż (chat) łemkowskich. Są to domostwa długie prawie na 20 metrów gdzie pomieszczenia dla ludzi i zwierząt oddziela sień. Poddasze zastępowało stodołę, więc kryty gontem dach ma ogromną powierzchnię i jest trzykrotnie wyższy niż ściany domu. Nowica (a dawniej również Przysłup) słynie także z ręcznego wyrobu drewnianych łyżek dostępnych u miejscowych gospodarzy.

Ponadto od 2008 roku każdej wiosny odbywają się w Nowicy spotkania teatralne Innowica. Więcej informacji o festiwalu znajduje się pod adresem: www.innowica.pl

Z kolei latem w odległej o 10 km Zdyni ma miejsce doroczne święto ludowe WATRA organizowane przez społeczność łemkowską. Jest to ciekawa impreza folklorystyczna ciesząca się wielkim zainteresowaniem zarówno stałych mieszkańców regionu, jak i wakacyjnych gości z całego świata.

Najwspanialsze fragmenty Beskidu Niskiego są chronione w ramach Magurskiego Parku Narodowego. Warto odwiedzić ten urokliwy zakątek, chociażby dla rezerwatu skalnego "Kornuty", gęstych bukowych lasów czy rozległych panoram. Urodą z Magurskim Parkiem Narodowym mogą konkurować sąsiednie pasma górskie Lackowej, Ostrego Wierchu, Koziego Żebra czy Jaworzyny z żywicznymi lasami, stanowiącymi kryjówkę dla wielu gatunków unikalnych zwierząt (np. rysia i wilka).

Więcej informacji pod adresem:

Gorlickie Centrum Informacji
38-300 Gorlice, ul. Legionów 3 tel. (018) 353-50-91

Miłośnicy chodzenia po górach będą zachwyceni lokalizacją naszego gospodarstwa. Znajduje się ono tuż przy skrzyżowaniu trzech ważnych beskidzkich szlaków turystycznych: żółtego, niebieskiego i zielonego. Piechurzy mogą stąd w łatwy sposób przemierzyć grzbiet Magury Małastowskiej, wybrać się na cały dzień w kierunku Banicy, Wołowca i Bartnego, wspiąć się na Kozie Żebro lub odkryć inne ciekawe piesze dukty Beskidu Niskiego. Ponadto niedaleko od nas znajdują się trzy cmentarze wojenne z czasów I Wojny Światowej: jeden przy Przełęczy Małastowskiej, a dwa kolejne ukryte w gęstwinie magurskiego lasu.

Beskid Niski (część zachodnia)

Zwolennicy pedałowania muszą się u nas przygotować na dwie rzeczy: wspaniałe widoki i… mordercze podjazdy. Z uwagi na to, że nasze gospodarstwo usytuowane jest w górze doliny, prawie zawsze wraca się
do niego pod górkę. Dlatego radzimy cyklistom wyposażyć się w rowery ze sprawnymi przerzutkami i solidnie poćwiczyć przed przyjazdem na Przysłup. Jeśli chodzi o trasy asfaltowe, okoliczne drogi są równe i stosunkowo bezpieczne, natomiast kolarze górscy muszą się przygotować na liczne przeszkody takie jak kłody pod kołami i dużo błota w lesie.

Gościom nie posiadających własnych rowerów możemy polecić zaprzyjaźnioną wypożyczalnię, która dowozi rowery do naszego gospodarstwa.

Nasza okolica to prawdziwy raj dla biegaczy, zarówno tych zaawansowanych jak i początkujących. Są u nas odcinki płaskie, pagórki o różnym stopniu trudności a także mocne stromizny idealne do ćwiczenia siły biegowej. Biega się u nas po wszystkich rodzajach nawierzchni: od polnych dróg, przez szutrówki i asfalt po trudne, błotniste szlaki leśne. Przez naszą wieś przebiega majowy Maraton Naftowy z Gorlic do Wysowej, a my już teraz zapraszamy naszych gości do udziału w nim lub wspierania zawodników na trasie.

Najpopularniejszym zbiornikiem wodnym w okolicy jest zalew nad Klimkówką oddalony od naszego gospodarstwa o około 10 kilometrów. Na miejscu znajduje się ogólnie dostępna plaża oraz liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ponadto w odległej o niecałe 20 kilometrów Wysowej znajduje się Park Wodny z basenem, sauną i innymi atrakcjami. Dodatkową alternatywą pozostaje wycieczka do słowackiego uzdrowiska w Bardejowskich Kupelach, gdzie można popływać w basenie ze źródlaną wodą. Z kolei miłośnicy orzeźwiających kąpieli w rzece mogą wybrać się na dzikie kąpielisko na rzece Wisłoce w Radocynie.